Az új generációs 5G adatátviteli technológia nem csak azért jó mert gyorsabban jön le a film a torrentről, lehet nézni 8K-ban a Netflixen a kaszabolós filmeket, vagy lehet felhőalapú szolgáltatások segítségével játszani úgy, hogy nincs is otthon játékkonzol. Bár tény, hogy leggyakrabban ezeket az előnyöket emelik ki az eljárás kapcsán. Legalább ilyen fontos, hogy az 5G TÉNYLEG hathatós segítséget nyújthat a Földünk megóvása, és az éhínségek megelőzése érdekében!
Kevesebb energia
Kezdjük az egyik legfontosabbal: Az 5G WiFi kapcsolat kevésbé energiaigényes, azaz a kompatibilis eszközök lassabban merülnek el. Ebből fakadóan pedig ritkábban kell tölteni őket, és az egyébként rém környezetszennyező módon előállított akkumulátoruk is később megy tönkre.
Okos szántóföld, intelligens szénaboglya
Az 5G egyik nagy előnye, hogy egyetlen központi egység a korábbinál sokkal-sokkal több csatlakoztatott eszközt képes kiszolgálni egyszerre. Ez pedig lehetővé teszi gigantikus, komplex, rengeteg különféle szenzort tartalmazó IoT rendszerek létrehozását is, úgy, hogy ráadásul az érzékelők a kisebb energiafelhasználás miatt tovább is bírják a strapát. Ilyen rendszereket nem csak a városokban lehet kialakítani mondjuk a parkolás megkönnyítésére, hanem a mezőgazdasági területeken is.
Már ma is rengeteg olyan vállalat és kutatóintézet van, ami ilyesmivel foglalkozik, köztük magyar szervezetek is. Az 5G technológia alkalmazásával olyan bonyolult okos ökoszisztémákat lehet létrehozni, amelyekben a már említett szenzorok folyamatosan vizsgálják a talaj, a növények, a levegő, sőt a trágyadombok állapotát is. Tehát például a hőmérsékletet, a nedvesség és tápanyagtartalmat, a bogárjelenlét mértékét, vagy, automatikusan robotok által készített fotók alapján az egészségi állapotot. A beérkezett iszonyat mennyiségű adatot egy okos algoritmus elemzi, amiből kiderült, hogy szükség van-e öntözés, tápanyagokra, műtrágyára, vagy esetleg valamilyen vegyszerre. Persze azt is képes megmondani a szoftver, nagyjából négyzetméterre lebontva, hogy pontosan melyik területre, miből, mennyit kell felhasználni. Ezáltal elkerülhető a kiszáradás mellett a túlöntözés vagy túltáplálás is, amivel jelentős mennyiségű víz és egyéb tápanyag, például műtrágya takarítható meg. Ráadásul ezzel közvetett módon például üzemanyag (nem kell felesleges köröket futnia a mezőgazdasági járműveknek), illetve emberi munka, ezáltal pedig pénz is megspórolható, amit lehet értelmes célra fordítani a pazarlás helyett.
További előny, hogy korábban elképzelhetetlen szintre, akár többszörösére emelhető a terméshozam az ideális körülmények megteremtésével, és a betegségek vagy egyéb problémák korai felismerésével. Ez pedig kulcsfontosságú lehet az éhínségek megelőzésében.
Gyakorlati példák
A közeljövőben kerül megrendezésre a zöldség- és gyümölcstermelő iparág egyik legnagyobb éves seregszemléje, a Fruit Logistica kiállítás. Itt évről-évre irgalmatlan mennyiségű piaci szereplő teszi tiszteletét, köztük olyan (magyar) vállalatok is, amelyek ilyen technológiákkal foglalkoznak. Még nagyon az út elején járunk, de már most is, lesz egy csomó olyan cég a rendezvényen a programfüzet alapján, amelyik itt akarja megmutatni magát, illetve természetesen eladni a szolgáltatását. Ami azt jelzi, hogy ez egy robbanás előtt álló terület, amiben rengetegen látnak fantáziát.
Ha tetszett a cikkünk, lájkoljátok Facebook oldalunkat is!